Bier i Ladbykongens Landskab

apr 22, 2026

Der er dette forår blevet opstillet bistader i landskabet omkring gravhøjen her på Vikingemuseet Ladby som en del af et indgået samarbejde med Østfyns Biavlerforening.

Bier spiller en vigtig rolle i naturen, da de sørger for bestøvning af blomster og dermed for udviklingen af frugt, nødder og bær. Når bierne bestøver blomsterne på Vikingemuseet Ladbys udeareal, er de også med til at sikre plantevækst og fødegrundlag for mange andre arter, og de bidrager dermed til biodiversiteten i landskabet.

Honning fra bier var det eneste tilgængelige sødemiddel i vikingetiden. Man brugte det til mad og til fremstilling af den honning-gærede drik mjød. Desuden brugte man voks fra bistader til at fremstille vokslys og til støbning af smykker.

Vi ved ikke meget om, hvordan man i vikingetidens Danmark skaffede honning – om man hentede det fra vilde bistader, om man købte det på handelspladser, eller om man havde bikuber på gårdene.

Bistaderne, som er blevet opstillet på Vikingemuseet Ladby, tilhører Østfyns Biavlerforening og bruges til foreningens biskole. Staderne bliver tilset en gang om ugen.

“På museet er vi meget glade for samarbejdet med Østfyns Biavlerforening og ser frem til, hvad det vil bringe. Det taler lige ind i ambitionerne for projektet Ladbykongens Landskab, hvor natur- og kulturformidling skal gå hånd i hånd”, siger afdelingsleder Claus Frederik Sørensen. 

Projektet Ladbykongens Landskab er støttet af Nordea Fonden. Læs mere her.

Bronzealderens fiskebønder i Munkebo

Bronzealderens fiskebønder i Munkebo

Vi har udgravet et såkaldt aktivitetsområde, hvor datidens kystbefolkning har udført handlinger relateret til bl.a. fiskeri, madlavning, håndværk, ildsteder og lertagning.

Kom til Munkebo Vikingedag

Kom til Munkebo Vikingedag

Så nærmer tiden sig atter for Munkebo Vikingedag. Tag familien med til en oplevelsesrig dag i området omkring Munkebo Havn lørdag den 15. august 2026 kl. 11-16. Munkebos historie er tæt knyttet til vikingetiden. Arkæologiske udgravninger har nemlig afsløret, at...

Ladbykongen sætter alle sejl

Tilmeld

Tilmeld vores nyhedsbrev og modtag seneste nyt fra Vikingemuseet Ladby

Du er tilmeldt!