Særudstilling:
Danefæ
tæt på tv-serien
27. juni – 23. december 2025
I forbindelse med tv-serien ”Danefæ” kan du fra 27. juni 2025 opleve en lille særudstilling på Vikingemuseet Ladby. Flere scener blev nemlig optaget lige her på museet, og i udstillingen kan du komme helt tæt på udvalgte rekvisitter fra serien.
I september 2024 dannede Vikingemuseet Ladby kulisse for optagelser til tv-serien ”Danefæ”. Seriens drama udfolder sig omkring ægteparret Ester (Lene Maria Christensen) og Michael (Anders W. Bertelsen) og et sensationelt arkæologisk fund fra vikingetiden, der sætter både deres forhold og opfattelsen af danmarkshistorien på spidsen. ”Danefæ” inviterer seerne helt tæt på den arkæologiske proces, hvor fortidens hemmeligheder langsomt afdækkes i jorden.
Den kvindelige hovedrolle, arkæologen Ester, arbejder på Vikingemuseet Ladby, og derfor udspiller en del af historien sig i det østfynske landskab.
Flere af Vikingemuseet Ladbys frivillige og medarbejdere var statister under optagelserne. Nogle optrådte i vikingedragter, andre sørgede for at navigere ”Ladbydragen” på Kerteminde Fjord.
Serien ”Danefæ” er produceret af Uma Film for TV 2.
Virkelighedstro rekvisitter
Til tv-serien er der fremstillet en række rekvisitter, der skal forestille fund fra vikingetiden. Dem har Vikingemuseet Ladby fået lov at udstille. Men for at gøre genstandene så autentiske som muligt, har man til ”Danefæ” valgt at lave flere genstande i de rigtige materialer. For eksempel er en vigtig ring skabt fra bunden, støbt i sølv og forgyldt, mens sværd, hjelm og kranie er 3D-printet i epoxy-resin og patineret.
De udstillede rekvisitter er skabt af rekvisitør Julie Bøgh og Kapper Creations ved Per Kapper, og udstillingen kan ses 27. juni – 23. december 2025.
Det praktiske
Hvor: Vikingemuseet Ladby,
Vikingevej 123, 5300 Kerteminde.
Hvornår: 27. juni – 23. december 2025
i museets åbningstid.
Pris: Udstillingen er inkluderet i entrébilletten til museet.
Foto: Thomas Howalt Andersen